Gerber Kirişleri

Gerber kirişleri

Birden fazla açıklığı bulunan, biri sabit veya ankastre, diğerleri hareketli  mesnetler üzerine oturan doğru eksenli çubuklardan oluşan düzlem sistemlere “Sürekli Kiriş” denir.

Sürekli kirişin bir ucunda ki mesnet sabit mesnet ise sistemde n+2 tane bilinmeyen vardır ve bu sistem 3 denge denklemi ile yazılabildiğinden dolayı n+2-3=n-1. dereceden hiperstatik denir.

Sürekli kirişin bir ucunda ki mesnet türü şayet ankastre ise bu sistem türünde n+3 tane bilinmeyen vardır demektir bu sistemde aynı şekilde 3 denge denklemi ile çözülebildiğinden dolayı n. dereceden hiperstatik denir.

Gerber Kirişlere diğer bir adıyla Birleşik Kirişler de denilebilir ve “Heinrich Gottfried Gerber” adında bir Alman mühendisin buluşudur. Amaç Kiriş üzerinde uygun yerlere mafsallar ekleyip kirişi hiperstatiklikten kurtarıp izostatik hale getirmektir.

Hiperstatik sistemlerin çözümü karmaşık olduğu için sürekli kirişleri gerber krişlerine çeviririz. Peki bunu nasıl başarıyoruz? Kendimize bir moment diyagramı çıkartıyoruz (moment diyagramını daha sonra başka bir yazı ile anlatılıcaktır.) ve moment 0 konumlarına hiperstatiklik derecesi kadar mafsallar konumlandırıyoruz çünkü mafsallı sistemlerde elemanlar arası moment iletimi olmadığı düşünülür. Farklı bir ifade ile kiriş rahatça dönebilir denilebilir. Hiperstatik bir sisteme mafsallar eklenmesi sonucu izostatik hale dönüşmesi halinde kirişin ismi Gerber Kirişi olur. Kirişte mafsalları konumlandırdığımız noktalar sistemin güvenliği için çok önem arz eder.

  • Mafsallar orta açıklıkta en fazla iki.
  • Kenar açıklarda uçta hareketli ve sabit mesnetin bulunmasında en fazla bir uçta ankastre mesnetin bulunmasında en az bir en fazla iki mafsal konulur.
  • Bir orta açıklıkta iki mafsal varsa bunun yanında ki açıklıklara en fazla bir mafsal konulur.

Gerber Kirişlerin, Sürekli Kirişlere göre üstünlükleri:

  • Gerber Kirişlerde mesnet çökmelerinden dolayı herhangi bir kesit tesiri meydana gelmez.
  • Mafsallar uygun yerlere konularak eğilme momenti değişimi ayarlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir